wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. W zoo wykluły się żółwie. To bardzo rzadki gatunek

Mają długie, giętkie szyje (stąd ich polska nazwa: żółwie wężoszyje) i są jeszcze bardzo nieporadne – we Wrocławiu wykluły się niezwykle rzadkie i krytycznie zagrożone wyginięciem żółwie McCorda.

Reklama

Żółwie McCorda  – wyjątkowy, niezwykle rzadki i krytycznie zagrożony wyginięciem gatunek żółwia – można znaleźć w Terrarium tuż obok krokodyla krótkopyskiego.

Cztery najmłodsze osobniki (przyszły na świat 28 marca, ale zoo powiadomiło o tym fakcie dopiero dzisiaj) są na razie na zapleczu i czekają na rodzeństwo, które tkwi jeszcze w jajkach umieszczonych w inkubatorze. Kiedy podrosną, będą mieć do 25 cm (gdy wyprostują szyję, staną się dwa razy dłuższe!), a teraz mają ok. 4-5 cm. 

Zobaczcie na filmie przygotowanym przez wrocławskie zoo, jak wyglądają maleństwa i co o zwierzętach tego gatunku opowiada ich opiekun Piotr Gajek.

Żółwie krytycznie zagrożone wyginięciem

Żółwie McCorda (Chelodina mccordi) są krytycznie zagrożone wyginięciem. W 2005 roku uważano, że na skutek kłusownictwa i nielegalnego handlu gatunek ten zniknął już z powierzchni Ziemi, ale na szczęście okazało się, że nie do końca.

Tak czy inaczej sytuacja tych niezwykłych stworzeń jest niewesoła – w naturze żyją już tylko dwie populacje, które łącznie zajmują 70 km kw na niewielkiej wyspie Roti w archipelagu Małe Wyspy Sundajskie (Indonezja).

Zaczęło się w 2009 roku

Wrocławskie zoo jest jednym z kilkudziesięciu ogrodów na świecie, które prowadzą hodowlę zachowawczą tych zwierząt. Wszystko zaczęło się w kwietniu 2009 roku, kiedy dwie pary przyjechały do nas z zoo w Rotterdamie.

Pierwsze jaja samice zniosły już w 2011 roku, a maluchy, które się wówczas wykluły, były pierwszym w Polsce i zaledwie trzecim przychówkiem w Europie. Od tej pory przyszło u nas na świat wiele osobników tego gatunku - kluły się średnio raz na 2 lata. Większość z nich wyjechała już do innych ogrodów. 

Źródło: ZOO Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama